100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN, KAYSERİ'NİN TARİHİNE BİR BAKIŞ SÖYLEŞİSİNE KATILDI

21 MART 2022 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal ve ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile birlikte Ankara Develiler Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Ankara Develi Platformu tarafından gerçekleştirilen "Kayseri'nin Tarihine Bir Bakış" söyleşisi etkinliğine katıldı.

 

Dernek ve Platform üyeleri ile Ankara'ya üniversite eğitimi için gelen Kayserili öğrencilerin katılımıyla ATO Meclis Salonu'nda gerçekleşen programda konuşan ATO Başkanı Baran, Kayseri'nin yaklaşık beş bin yıldır, doğu ile batı, kuzey ile güney ticaret yollarının kavşak noktasında yer aldığını belirterek, "Tarihi, coğrafyası, sanayisi, ticareti, turizmi ve vizyonuyla Kayseri fikirler, ürünler ve markalar için Anadolu'nun buluşma noktası durumunda" dedi. Şehirde tarıma elverişli toprak olmadığı için sanayi ve ticaretin geliştiğini ifade eden Baran, "Kayseri'nin gerek sanayileşme gerekse ürettiği gelir ve istihdam açısından Türkiye'nin ticari hayatının gelişmesine önemli katkı sağladığını söyleyebiliriz" diye konuştu.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da Kayseri'yi kültürüyle, geleneğiyle temsil eden önemli bir isim olduğunu kaydeden Baran, "En başarılı sanayiciler de tüccarlar da Kayseri'den çıkıyor. Hatta bu alandaki başarı genetik hale gelmiş, nesilden nesile de aktarılıyor. Geçen yılın İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde, 15 Kayseri firması yer aldı ancak incelendiğinde ülkemizin birbirinden başarılı yaklaşık 100 firmasında bir Kayserilinin imzasını görmek mümkün" dedi.

 

Ülke ekonomisi için şehirlere değer vererek kalkınmasına katkıda bulunmak gerektiğini kaydeden Baran, "Bir şehre sahip çıkmak, hemşeri olabilmek ve bu bilinci taşımak çok kıymetli. Şehirlerimizi seveceğiz ki onların gelişimine hizmet edebilelim. Böylelikle hem ülkemiz hem de ekonomisi gelişebilsin" dedi.

Ankara Develiler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Nevzat Görücü,  Kayseri İli Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Ahmet Bülent Göncü ve Prof. Dr. M. Akif Bakir Prof. Dr. Yusuf Halacoğlu ve Prof. Dr. Yıldıray Özbek'in de katıldığı etkinlikte açılışın ardından söyleşiye geçildi. Toplantıya, ATO Mesleki Eğitim ve Nitelikli İş gücü Özel İhtissa Komisyonu Başkan Yardımcısı Musa Beşparmak da katıldı.