Görüşlerinizi
Paylaşın
EKO İKLİM, BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ'NDE TANITILDI

30-31 MART TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK "EKO İKLİM ZİRVESİ" TANITIM TOPLANTISI, ATO BAŞKANI GÜRSEL BARAN, BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ KURUCUSU PROF. DR. MEHMET HABERAL VE REKTÖR PROF. DR. ALİ HABERAL'IN KATILIMIYLA YAPILDI.

 

ATO BAŞKANI BARAN: "ULUSLARARASI BU ZİRVE İLE ŞEHRİN BÜTÜN PAYDAŞLARI ÇEVRE İÇİN BİR ARADA OLACAK"

 

24 MART 2022-İklim değişikliği ve yeşil dönüşüm konularında küresel düzenlemelere en doğru şekilde ve hızla hazırlanmak, iklim değişikliği ile mücadele ve ekonomiye etkisini en aza indirmek amacıyla 30-31 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek "EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi/Fuarı"nın tanıtım toplantısı Başkent Üniversitesi'nde yapıldı.

 

Toplantıya, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal ve Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal ile ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Temel Aktay ve Halil İbrahim Yılmaz, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Fatih Çetinkaya ile Nuh Acar ve çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

 

Başkent Üniversitesi Prof. Dr. İhsan Doğramacı Konferans Salonu'nda gerçekleşen toplantıda konuşan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, iklim değişikliğine bağlı olarak yaşanan doğa olaylarından örnekler vererek, "Doğanın bu iklim olayları ile bize vermeye çalıştığı bir mesaj vardı. ATO olarak o mesajı aldık ve harekete geçtik. Büyük farkındalık yaratacağına inandığımız uluslararası bu Zirve ile şehrin bütün paydaşları çevre için bir arada olacak. Bizlerin bu kente ve gelecek nesillere borçlu olduğunu düşünüyorum" dedi.

 

-"YEŞİL DÖNÜŞÜMÜ GÖRMEZDEN GELMENİN BEDELİ"-

Paris İklim Anlaşması ile Avrupa Birliği'nin Yeşil Mutabakatı'nın ülkemiz için üretim, tüketim ve geri dönüşümü yeniden düzenlemeyi içeren bir adaptasyonu gerekli kıldığını ve sürecin ekonomik boyutunun olduğunu belirten Baran, "İhracatımızın yaklaşık yüzde 40'ını Avrupa Birliği ülkelerine yapıyoruz. Yeşil dönüşümü görmezden gelmenin bedeli Avrupa Birliği'nin uygulayacağı 'sınırda karbon düzenlemesi' nedeniyle yıllık 2 milyar avroyu buluyor. Karbon nötr düzeyini yakalayıncaya kadar da ödeyeceğimiz "Karbon Vergisi" nedeniyle ülkemizin 60 milyar avro bir yük ile karşı karşıya kalması söz konusu" dedi.

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin, insanoğlunun tüm yaşamını ve faaliyetlerini yeniden düzenlemesi gerektiğini ortaya koyduğunu belirten Baran "Konumuz bedel ödemek olmamalı. Şu andan itibaren derdimiz gereklilikleri yerine getirmek. Hedefimiz ise bedeli ödemek zorunda kalmadan farkındalık yaratarak gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmak" diye konuştu. Zirve programı hakkında bilgi veren Baran, Başkent Üniversitesi'ni 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congresium'da gerçekleştirecekleri Zirve'ye davet etti.

 

-DÖNÜŞÜM SÜRECİNİ ŞEHRİN ORTAK AKLI YÜRÜTECEK- 

Zirve Koordinatörlüğü görevini de yürüten ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz da konuşmasında, Türkiye'nin diğer dünya ülkelerinden çok daha önce çevre bilinci ile tanıştığını hatırlatarak  "Dünya, 1971'de Greenpeace ile iklim ve çevre bilinciyle tanışırken, bizim ülkemiz 500 yıllık bir farkla çevre bilincini çoktan kanıksamıştı. Yarın ölme ihtimali varken bile bugün ağaç dikmeyi öğütleyen bir toplumun mensupları olarak, iklim değişikliği konusunu gündeme taşıyarak büyük bir sorumluluk alıyoruz" diye konuştu. 

Çok sayıda oda, borsa, kurum, kuruluş, üniversitenin bir araya gelerek iklim değişikliği konusunda inisiyatif üstlendiği Zirve'de konunun 35 ayrı oturum ve 101 ayrı etkinlikle gündeme taşınacağını bildiren Yılmaz, "Türkiye'deki bütün değerleri aynı mevzu etrafında birleştirip, katılımcı kültürle iklim ve çevre bilinci sürecini başlatacağız. Yeşil dönüşüm sürecinin önderliğini yapacak olanlar bu kentin ortak aklıdır. Çok kıymetli bir süreci birlikte gerçekleştiriyoruz" diye konuştu. 

-"ZİRVE'NİN DESTEKÇİSİYİZ"-

Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal ise Başkent Üniversitesi'nin yeşil dönüşümü sağlamak konusunda birçok faaliyet yürüttüğünü belirterek, "Bize emanet edilen bu ülkeye sahip çıkmamız ve gelecek nesillere en iyi haliyle teslim etmemiz gerekiyor" dedi. Zirve'nin destekçisi olduklarını ifade eden Haberal, "Bizlerin görevi bu ülkenin her santimetre karesine sahip çıkmak. Akarsularımız kuruyor, tarlalar betonlaşıyor. Ülkemizi bu duruma biz getirdik ama artık Türkiye, tüm dünyaya model olmak durumunda. Bu ülkeyi geliştirmek için ne gerekiyorsa yaparız" diye konuştu. 


-"ZİRVE'NİN DÜZENLENMESİ, HEM ANKARA HEM TÜRKİYE İÇİN ÇOK KIYMETLİ"-

 

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal da konuşmasında, iklim değişikliği konusunda Başkent Üniversitesi'nde birden fazla çalışma yürüttüklerini belirterek, yürüttükleri projeler hakkında bilgi verdi. İklim değişikliğinin, ekonomik, çevre ve sosyal birçok sorunu ortaya çıkaran küresel bir problem olduğunu kaydeden Haberal, "Özellikle son yıllarda birçok iklim değişikliği örneği yaşıyoruz, seller, nehirlerdeki, göllerdeki değişimler, buzulların erimesi, güçlü fırtınalar. Bunlar tüm dünyayı etkiliyor" dedi. Haberal, EKO İKLİM Zirve'sinin hem Ankara hem Türkiye için çok kıymetli olduğunu belirterek, herkesin üzerine düşen görevi yerine getireceğini kaydetti.


Açılış konuşmalarının ardından Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal ile Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve AKK Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz'a plaket takdim etti.

 

Orkestra Akademik Başkent Yaylı Çalgılar Dörtlüsü konserinin ardından ATO Heyeti ve Başkent Üniversitesi temsilcileri iklim değişikliği ve yeşil dönüşüme farkındalık oluşturmak amacıyla Başkent Üniversitesi'nin bulunduğu yerleşkede ağaç dikim törenine katıldı.

;