100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO MECLİS ÜYELERİNE VAKIFBANK'IN ÖDEME VE TAHSİLAT EKOSİSTEMİ VİNOV TANITILDI

ATO'NUN MART AYI MECLİS TOPLANTISI'NA KATILAN VAKIFBANK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI ALAATTİN ŞİMŞEK, ATO MECLİS ÜYELERİNE VAKIFBANK'IN YENİ NESİL ÖDEME VE TAHSİLAT EKOSİSTEMİ "VİNOV" HAKKINDA BİLGİ VERDİ.

 

BARAN: "HER ZAMAN, HER KOŞULDA YANIMIZDA OLAN KAMU BANKALARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ"

 

25 MART 2022 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Toplantısı'nda reel sektörün borç-alacak süreçlerine güven, kolaylık ve hız kazandıracak VakıfBank'ın yeni nesil ödeme ve tahsilat ekosistemi "Vinov" ATO Meclis üyelerine tanıtıldı.

 

ATO'nun VakıfBank Genel Müdür Yardımcıları Alaattin Şimşek, Hazım Akyol ve Metin Recep Zafer'in konuk olduğu Ankara Ticaret Odası'nın 28. Dönem 48. Meclis Toplantısı, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal başkanlığında, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve ATO Yönetim Kurulu ve Meclis üyelerinin katılımıyla yapıldı.

 

Toplantıda konuşan ATO Başkanı Baran, VakıfBank'ın hayata geçirdiği yeni nesil ödeme ve tahsilat ekosistemi Vinov'un ATO üyelerinin finansman ihtiyacını çözecek önemli bir yenilik olduğunu kaydederek, pandemi sürecinde VakıfBank ve diğer kamu bankalarının ekonominin çeşitli kesimlerine verdiği destek ve sağladığı imkânlarla reel sektörün yanında yer aldığını söyledi. Baran, "Her zaman, her koşulda yanımızda olan kamu bankalarımıza teşekkür ediyoruz" dedi.

 

VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Alaattin Şimşek, toplantıda ATO Meclis üyelerine VakıfBank'ın yeni nesil ödeme sistemi "Vinov"u tanıttı. Ticari hayatta, alımda ve satımda vadeli sistemin Türkiye dışındaki ülkelerde bulunmadığını anlatan Şimşek, işletmelerin çoğunun sermaye ve vade sorunu olduğunu kaydetti. VakıfBank'ın ticari hayatta kullanılan nakdi kredi, teminat mektubu, çek, senet, kredi kartı, post gibi bankacılık uygulamalarının tamamının avantajlı yönlerini alarak "Vinov"u oluşturduğunu bildiren Şimşek, basit bir aplikasyon üzerinden 7/24 çalışabilen "Vinov"un bireysel ve ticari nitelikteki tüm müşteri gruplarınca internet bankacılığı, mobil bankacılık, şubeler ya da "Vinov" mobil uygulaması aracılığıyla kullanılabileceğini söyledi.

 

Şimşek, "Vinov, Vakıfbank'ın ödeme garantisini arkasına almış, müşterinin karşı tarafa bir aplikasyon üzerinden gönderdiği ödeme emri sistemidir. İleri vadeli ödeme emri alıcısına ulaştığında, alıcı o vade gününü beklemeden, vade gününden önce veya sonra, miktarın kısmen ya da tamamını herhangi bir üçüncü kişi veya kişilere yüzlerce parçaya bölerek dağıtabilir." dedi.

 

-"KAYNAK YA DA MEVDUAT, KREDİNİN HAM MADDESİ DEĞİL YAKITI HALİNE GELİYOR"-

 

"Vinov" kaydı oluşturan Banka müşterilerinin, tüm ödemeleri için alacaklı tarafa VakıfBank garantisiyle ödeme yapabildiğini, alacaklı taraf için ise "Vinov" müşterisi olma şartı bulunmadığını kaydeden Şimşek, alacaklı tarafın da VakıfBank müşterisi olması durumunda sistemin sunduğu avantajlı özelliklerden yararlanabileceğine dikkati çekti. Şimşek, "Burada kaynak ya da mevduat, kredinin ham maddesi değil yakıtı haline geliyor." diye konuştu

 

Şimşek, sisteme 35 bine yakın firmanın dâhil olduğunu, yaklaşık 2 milyon bireysel müşteriye de 20 milyar liranın üzerinde limit tanımladıklarını sözlerine ekledi. Şimşek, sunumunun ardından ATO üyelerinin "Vinov" ile ilgili sorunlarını cevapladı.

  

28. Dönem 48. Olağan Meclis Toplantısı'na, ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Temel Aktay ve Halil İbrahim Yılmaz, ATO Meclis Başkan Yardımcıları Vecdet F. Şendil  ve Alaattin Doğan ile Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş, Yönetim Kurulu Üyeleri Adem Ali Yılmaz, Mehmet Fatih Çetinkaya, Süleyman Ekinci, Nuh Acar, Ali Yıldız ve ATO Meclis Üyeleri katıldı.