100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
EKO İKLİM ZİRVESİ BAŞLADI

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY VE ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANI KURUM ZİRVE'YE VİDEO MESAJ GÖNDERDİ.
 
"İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELE" VE "YEŞİL DÖNÜŞÜM" KONULARINDA FARKINDALIK OLUŞTURMAK AMACIYLA ATO ÖNCÜLÜĞÜNDE, ASO BAŞTA OLMAK ÜZERE ÇOK SAYIDA KURUM VE KURULUŞUN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞEN "EKO İKLİM ZİRVESİ/FUARI" GÖRKEMLİ BİR AÇILIŞ TÖRENİYLE BAŞLADI.
 
SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI VARANK: "BİZ ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ AMA BURADA KOLEKTİF OLARAK HAREKET ETMEMİZ LAZIM"
 
ATO BAŞKANI BARAN: "YEŞİL DÖNÜŞÜMÜ GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ TAKDİRDE, MEVCUT AVANTAJLARA BİR YENİSİNİ DAHA EKLEYEREK, DÜNYANIN LOJİSTİK VE TEDARİK MERKEZİ OLABİLECEK DURUMDAYIZ."
 
31 Mart 2022-İklim değişikliği ile mücadele ve yeşil dönüşüm konularında farkındalık oluşturmak amacıyla çok sayıda kurum ve kuruluşun katılımıyla gerçekleşen "EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi/Fuarı", Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ın ev sahipliğinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın da katıldığı görkemli açılış töreniyle başladı.
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un açılışına video mesaj gönderdiği, ATO Congresium'da gerçekleşen Zirve'ye, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın yanı sıra Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, büyükelçiler, eski devlet başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Zirve'nin açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 81 ilin tamamında 1.500'den fazla yüksek hızlı şarj istasyonunun kurulmasına yönelik toplamda 300 milyon liralık destek sağlayacaklarını belirterek, "Bunun tamamını hibe olarak bu alanda yatırım yapacak firmalarımıza vereceğiz. Böylece bir yıl içinde Türkiye'yi şarj istasyonları ile donatmış olacağız." dedi.
 
İklim değişikliği konusunda farkındalık oluşturma aşamasının geçildiğini dile getiren Varank, sürecin kritik bir aşamaya gelmesinin sorumlularının Türkiye ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler değil, yüzyıllardır vahşi ekonomik büyüme anlayışıyla doğayı ve atmosferi kirleten ülkeler olduğunu söyledi.

Varank, bugün gelinen noktada, "fatura"nın insanlık olarak hep birlikte ödendiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bu artık insanoğlu için bir varoluş mücadelesi haline geldi. Yaşanabilir bir çevre oluşturmak, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak istiyorsak ekonomik faaliyetlerimizde köklü değişikliklere gitmemiz lazım. Elbette hükümetler kalkınma politikalarında ekonomik büyümeyi, ülkelerinin refahını artırmayı hedefleyecek ama bu büyümenin sürdürülebilirliğini ve çevreye saygılı olmasını her zamankinden daha fazla gözetmemiz lazım. Biz Türkiye olarak bu konuda üzerimize düşeni her zaman yapmaya devam edeceğiz. Türkiye olarak karbon nötr bir ülke oluştursak bile şu anda diğer ülkelerin bu adımları atmaması durumunda bizim dünyayı yaşanabilir bir hale getirmemiz mümkün değil. Onun için ülkelerin hepsinin sorumluluk alması lazım." dedi.

Türkiye'nin otomobili projesi Togg'un iklim değişikliğiyle mücadelede en önemli kazanımlardan biri olacağını kaydeden Varank, "Tam zamanında ve doğru teknolojiye yatırım yaparak hayata geçirdiğimiz bu proje sayesinde otomotiv sektöründeki rekabetçiliğimizi katlayarak artıracağız. Togg, sektördeki yeşil dönüşümün de öncüsü olacak." dedi.
 
-ATO BAŞKANI BARAN: "İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI SİVİL HAREKETİ BAŞLATIYORUZ"-

Son birkaç yıldır pandemi ve savaş başta olmak üzere yaşanan gelişmelerin Türkiye'nin ekonomisinin güçlü bir yapıda olduğunu gösterdiğini dile getiren Baran, Türk müteşebbisinin de dinamik yapısıyla değişime kolayca adapte olabildiğini söyledi. Dünyanın, Paris İklim Anlaşması ve Avrupa Birliği'nin Yeşil Mutabakatı temelleri üzerinde yeni bir toplumsal ve ekonomik düzene doğru yeniden şekillendiğini dile getiren Baran, "Yeşil dönüşümü gerçekleştirdiğimiz takdirde, mevcut avantajlara bir yenisini daha ekleyerek, dünyanın lojistik ve tedarik merkezi olabilecek durumdayız." dedi.

Hayati riskler barındıran iklim değişikliği konusunun yaşamın her alanını tehdit etmesi nedeniyle çağın en acil sorunu olduğunu belirten Baran, "Torunlarımıza, aynen dedelerimizin yaptığı gibi meyveyi dalından kopartıp yiyebileceği bir dünya bırakmak istiyoruz" diye konuştu.

Zirve'ye katılan tüm kesimlerin oluşturduğu birlik ve beraberliğin, yeşil dönüşümün sunduğu fırsatları, yeşil kalkınma hamlesine dönüştürecek sinerjiyi oluşturması temennisinde bulunan Baran, " Geçmişinde birçok ilkin merkezi haline gelen Ankara, bugün de iklim değişikliği konusunda bir ilki ortaya koyuyor. İlk defa, bu kadar çok paydaşlı ve geniş bir mutabakatla, iklim değişikliğine karşı, farkındalık ve dönüşüm için sivil bir hareket başlattık." diye konuştu.

TBB BAŞKANI ŞAHİN: "BU GİRİŞİMCİ RUHUMUZ OLMASAYDI ÇOK DAHA ZOR GÜNLERE TANIK OLACAKTIK"

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise Zirve'de yaptığı konuşmada, "Bu yıl, bütün şehirler başta olmak üzere, hep birlikte öyle büyük projeler ürettik ki, bisiklet ve bisiklet yoluna en çok proje üreten ülke olduk. Elektrik maliyetlerini giderecek, yüksek teknolojiye geçecek yenilenebilir enerjiye geçmemiz lazım. Çocuklarımıza daha güzel bir dünya bırakmak için yeşil kalkınma için biz de varız diyoruz." dedi.

-ABB BAŞKANI MANSUR YAVAŞ: BAŞKENTİN BU KONUDA DA "ÖNCÜ KENT KİMLİĞİ"NE SAHİP OLMASINI ÇOK DEĞERLİ BULUYORUM-

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da yaptığı konuşmada başkentin bu konuda da "öncü kent kimliği"ne sahip olmasını çok değerli bulduğunu söyledi.

İklim değişikliği nedeniyle alışılmışın dışında olayların yaşandığına dikkati çeken Yavaş, "Orman yangınları ve sel felaketlerindeki artış, kuraklık süresinin ve şiddetinin uzaması, deniz seviyesindeki artışlar, ekosistemdeki bozulmalar, maddi ve manevi olarak tüm yaşamımızı olumsuz etkilemektedir. Eğer bu konuda herhangi bir tedbir alınmaz ise 2050 yılına geldiğimizde yılda 23 trilyon dolarlık ekonomik kaybın oluşacağı tahmin ediliyor." diye konuştu.

Yavaş, kentlerin hazırlıksız olması ve altyapı yatırımlarının, kentleşme sürecinin, planlamanın iklim krizine uygun yapılmamış olmasının ekonomik maliyetleri daha da arttıracağını da söyledi.

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU: "YEŞİL MUTABAKAT SÜRECİ, TÜRKİYE'NİN YENİ BİR KALKINMA VE ZENGİNLEŞME GÜNDEMİ OLARAK KABUL GÖRMELİ"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı konuşmada, Zirve'nin yarınların inşasında önemli bir dönüm noktası olacağını belirterek, "Yeşil Mutabakat süreci, Türkiye'nin yeni bir kalkınma ve zenginleşme gündemi olarak kabul görmeli." dedi.

Hisarcıklıoğlu, Paris İklim Anlaşması'nın önemine işaret ederek, "Biz de geçtiğimiz yıl 2053 yılını net sıfır emisyona ulaşacağımız yıl olarak en yetkili ağızdan açıkladık. Bu sene finansal sistemde de bir nevi yeşillenme yılı olacak. AB'nin yeşil yatırım standartlarına ilişkin sınıflandırma çalışması, bu süreci biçimlendirecek. Hangi tür yatırımların yeşil olup desteğe uygun olduğu, hangilerinin ise teşvik kapsamı dışında kalacağı ortaya çıkacak. Yeşil yatırımların finansal sisteme erişimi ucuzlayacak ve kolaylaşacak. Artık bankalar şirketlerden karbon ve su ayak izini belgelendirmelerini talep edecek." diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, uluslararası finansal piyasaların artık yeşil yatırımlara doğru yöneleceğini belirterek, Türkiye'nin yeşil yatırım portföyünü hızla büyütmesinin, ülkeye daha uygun şartlarda yabancı yatırım çekebilmek için önemli hale geleceğini vurguladı. Firmaların karbon salımlarını azaltmalarını teşvik edecek sistemlere ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, karbon fiyatlaması sisteminin aynı zamanda sanayi politikasını ve önceliklerini belirlemek anlamına geldiğini söyledi.

Yeşil Mutabakat sürecinin Türkiye'nin yeni kalkınma stratejisi olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, Togg'un doğuştan yeşil ve sürdürülebilir bir marka olduğuna dikkati çekerek, Togg'un iklim değişikliğiyle mücadelede fark oluşturacağını vurguladı.

TİM BAŞKANI GÜLLE: "SIFIR EMİSYON VE YEŞİL ÇEVRE ÇERÇEVESİNDE ÜZERİMİZE DÜŞEN SORUMLULUĞUN BİLİNCİNDEYİZ."

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise yaptığı konuşmada sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği konularında Türkiye İhracatçılar Meclisi bünyesinde çeşitli görevlendirmeler yaptıklarını ve başta tekstil olmak çeşitli sektörlere dönük yol haritası açıkladıklarını belirterek, "Sıfır emisyon ve yeşil çevre çerçevesinde üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz." dedi.

Türkiye'de gerek toplumlarda gerek işletmelerde farkındalık yaratacak ve işletmelerdeki karar alıcıları harekete geçirecek Zirve'nin son derece isabetli olduğunu kaydeden Gülle, ekonomi ve iklimin birbirlerini etkileyen iki başlık olduğuna dikkati çekti.

-"OSB'LERİ, YEŞİL DÖNÜŞÜM SÜRECİNDE DE ÖRNEK BİR ROL MODEL HALİNE GETİRECEĞİZ"-

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, OSB'leri, yeşil dönüşüm sürecinde de örnek bir rol model haline getireceklerini belirterek, "Bu anlamda atacağımız en önemli adımlardan birisi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız önderliğinde çalışmalarını yürüttüğümüz Yeşil OSB Projesi'ni hızla hayata geçirerek, 'Yeşil OSB Sertifikası' uygulamasını başlatmak olacak." dedi.

-CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY VE ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANI KURUM'DAN ZİRVE'YE VİDEO MESAJ-

Zirve açılış programına video mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, küresel ısınma ve buna bağlı olarak ortaya çıkan iklim değişikliği fenomeninin insanlık tarihindeki en ciddi meydan okumaların başında geldiğini ifade etti.

Mesajında, dünyanın dört bir yanında küresel iklim değişikliği kaynaklı salgınlar, afetler ve krizlerin maalesef her geçen gün etkisini arttırdığını belirten Oktay, "Hiç kuşkusuz, küresel ısınma ve buna bağlı olarak ortaya çıkan iklim değişikliği fenomeni insanlık tarihindeki en ciddi meydan okumaların başında geliyor. Bugün yaşanan sıkıntının ana kaynağı olan sera gazı emisyonunda tarihsel bir sorumluluğumuz bulunmasa da bu olumsuzluklardan etkilenen ülkelerden biri olarak, dünyamızın ortak geleceğine dair sorumluluk taşıyor olmanın bilinciyle gerekli tüm adımları atıyoruz." ifadelerini kullandı.

Mesajında Türkiye'yi bölgesinde öncü bir konuma getirecek derecede yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarını yaygınlaştırarak enerji verimliliğinin artırılacağını vurgulayan Oktay, Başkent Ankara'da dünyanın dikkatini yeniden küresel iklim değişikliğine ve yeşil dönüşüme çekecek ve konunun tüm paydaşlarını bir araya getirecek olan Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi'nin iklim değişikliğiyle mücadeleye yeni perspektifler sunacağına inandığını belirtti.

Zirveye, OECD Çevre Bakanları Toplantısı nedeniyle katılamadığını belirten Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, video mesajında "Kamu, özel sektör ve akademisyenlerimizden müteşekkil İklim-Finansman Çalışma Grubu'nu 2022 yılının ilk yarısı bitmeden kuracağız. İklim-Finans Çalışma Grubumuz, sektörlerimizin ihtiyaç duyacağı finansman ve teşviklere ilişkin kriterleri belirleyecek ve özel bir rehber hazırlayacak." dedi.

Mesajında ekonomi ve iklim özelinde öne çıkan, özel sektörün beklediği 7 önemli başlığı paylaşan Kurum, "Birincisi 2053 Net Sıfır Emisyon Hedefi için ihtiyacımız olan Ulusal Yeşil Finans Stratejisi'ni inşallah 2023 yılının sonuna kadar tamamlayacağız. İkincisi kamu, özel sektör ve akademisyenlerimizden müteşekkil İklim-Finansman Çalışma Grubu'nu 2022 yılının ilk yarısı bitmeden kuracağız. Üçüncüsü ise İklim-Finans Çalışma Grubumuz, sektörlerimizin ihtiyaç duyacağı finansman ve teşviklere ilişkin kriterleri belirleyecek ve özel bir rehber hazırlayacak. Dördüncü olarak, yeşil kredi, yeşil fon, yeşil finansal kiralamaya dair uluslararası standartlarda uyumlu altyapıyı da inşallah 2024 yılı başına kadar kurmuş olacağız. Beşincisi ise yeşil ve sürdürülebilir yatırımların finansmanını en yüksek seviyeye çıkarmak istiyoruz. Bunun için de, yeşil tahvil, kira sertifikası ve diğer sermaye araçları piyasalarını ulusal çapta geliştireceğiz. Altıncısı iklim değişikliğinin etkilerine karşı kırılgan sektörlerimizi koruyacağız. Potansiyel tüm riskleri bu çerçevede belirleyeceğiz ve buna göre hareket edeceğiz. Yedinci olarak da Avrupa Yeşil Mutabakatına ki baktığınızda ticaretimizin şu an yüzde 50'den fazlasını Avrupa Birliği ülkelerine yapıyoruz, dolayısıyla bu mutabakata güçlü bir uyum sağlamak için Ulusal Emisyon Ticaret Sistemi'ni kuracağız. Karbon fiyatlama mekanizmasından elde edilecek gelirle de sanayicimizin temiz üretimlerini destekleyeceğiz." dedi.

Kurum, EKO İKLİM Zirvesi'ndeki tüm katılımcıların ve Türkiye'nin yeşil kalkınma devrimine katkı sağlayacağına yürekten inandığını ifade etti.

-10 AYRI ALANDA 321 KONUŞMACI-

Ankara Ticaret Odası öncülüğünde kamu kurum ve kuruluşlarından yerel yönetimlere, üniversitelerden iş dünyasına, Organize Sanayi Bölgelerinden KOBİ'lere, uluslararası kuruluşlardan bankalara, sivil toplum kuruluşlarından yazar ve sanatçılara kadar toplumun tüm kesimlerini buluşturan Zirve 31 Mart Perşembe günü de devam ediyor.