Görüşlerinizi
Paylaşın
Çin Ürünlerinin Ülkemiz Üzerinden Avrupa'ya Aktarılması Hakkında

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) Odamıza gelen duyuruda; Rusya - Ukrayna krizi sonrasında Avrupa - Orta Asya arasında kuzey koridor üzerinden yürütülen taşıma işlemleri, kuzey koridorunda yaşanan aksamalar nedeniyle, ülkemiz üzerinden gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

Bununla birlikte Çin Halk Cumhuriyeti Taşıma Dernekleri Birliği ihracat ve ithalat yüklerini Avrupa ülkelerine gönderebilmek amacıyla ülkemiz nakliyecileri ile iş birliği gerçekleştirmek için Odalar Birliği'nden yardım talebinde bulunmuştur.

Her ne kadar Ülkemiz ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında imzalanan ikili karayolu anlaşması karşılıklı olarak yürürlüğe girse de, araçlarımızın Çin topraklarına girmesi COVİD-19 pandemisi nedeniyle mümkün bulunmamaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti Taşıma Dernekleri Birliği önerilen yöntemlerle Çin'de üretilen eşyaların Avrupa'ya nakli için ülkemiz taşıma ve lojistik sektörümüze katma değerli hizmet yaratılabilecektir.

Bu kapsamda Çin Halk Cumhuriyeti Kefil Kuruluşu ile yapılan çalışmalar neticesinde taşımaların;

  • Çin - Kazakistan sınırında yer alan iki bölgede yüklerin, aşağıda açıklandığı şekilde, Türk aracına yüklenmesi ve Avrupa'ya gönderilmesi,

1.  Türk aracı Kazakistan'ın Dostyk bölgesine gelir. Kazak çekici, Türk Yarı Römorkunu alıp Çin'e götürür, yükleyerek geri getirir ve Türk çekiciye teslim eder. Türk çekici yükü doğrudan Avrupa'ya götürür. (Bu işlem 2-3 gün sürebilir.)

2.  Türk aracı Kazakistan'ın Bakty bölgesine gelir. Kazak çekici, Kazak yarı römork ile Çin'den yükü getirir ve yük Türk Yarı Römorkuna aktarılır. Türk çekici yükü doğrudan Avrupa'ya götürür. 

  • Çin yüklerinin Özbekistan Osh veya Taşkent'e indirilmesi, yükün buradan Türk araçlarına aktarılarak doğrudan AB'ye gönderilmesi,

  • Çin yüklerinin doğrudan Türkiye'ye indirilmesi ve ülkemizden Türk araçlarıyla Avrupa'ya gönderilmesi şeklinde gerçekleştirilebileceği,

Taşımalarda kullanılacak araç tiplerinin ve ölçülerinin aşağıdaki şekilde olabileceği;

Box Truck

İç boyut: U*G*Y* (m) 13,3*2,46*2,55

hacim (m3) 83,4

Tilt Truck

İç boyut: U*G*Y* (m) 13,6*2,48*2,68

hacim (m3) 90,4

Mega Tilt

İç boyut: U*G*Y* (m) 13,6*2,48*2,92

hacim (m3) 98,5

Aylık taşıma hacminin 150 ila 300 araç olacağının öngörüldüğü belirtilmektedir.

Bilgilerinizi ve anılan taşımalarla ilgilenen üyelerimizin İngilizce yeterliliğe sahip personeline ait iletişim bilgilerini acilen Odalar Birliği'ne (selcan.balantekin@tobb.org.tr) iletmesi halinde Çin'de yerleşik firmalar ile nakliyecilerimizin  irtibatı sağlanabilecektir.

 

Bilgilerinize önemle duyurulur.

Saygılarımızla