Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'NUN İFTAR PROGRAMINDA ANKARA BÜROKRASİ, SİYASET, AKADEMİ VE İŞ DÜNYASINI BİR ARAYA GELDİ

BARAN: "İŞ DÜNYASI OLARAK EKONOMİK CEPHEYİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN BİRLİK, BERABERLİK VE KARDEŞLİK İÇİNDE ÇALIŞIYORUZ."

BARAN: "DÜNYA KAN AĞLARKEN İHRACATTA REKORLAR KIRDIK"

BARAN: "MİLLETİMİZE DE DEVLETİMİZE DE HÜKÜMETİMİZE DE GÜVENİYORUZ. TÜRKİYE YAŞANAN SIKINTILARDAN DAHA DA GÜÇLENEREK ÇIKACAKTIR."

27 NİSAN 2022-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, koronavirüs salgını öncesinde Ankara Ticaret Odası'nın geleneksel olarak her yıl düzenlediği iftar programını yaklaşık 3 yıl aradan sonra yeniden gerçekleştirerek Ankara bürokrasi, siyaset, akademi ve iş dünyasını bir araya getirdi. İftar sofrasının gündemini birlik ve beraberlik içinde Türkiye ekonomisini dünyada en üst sıralara taşımak oluşturdu.  ATO Başkanı Baran, iftar sonrası yaptığı konuşmada Türkiye'nin zor bir coğrafyada bulunduğunu belirterek, "İş dünyası olarak ekonomik cepheyi güçlendirmek için birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde çalışıyoruz." dedi.

ATO Başkanı Baran'ın Gölbaşı'ndaki evinde gerçekleşen iftara Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Eski Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakanlık Müşaviri Naci Ağbal, Ankara Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Faik Yavuz, Nevşehir Ticaret Odası Başkanı Arif Parmaksız, Beypazarı Ticaret Odası Başkanı Ahmet Göçmen, Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, MÜSİAD Ankara Başkanı Hasan Fehmi Yılmaz, ATO Meclis Eski Başkanı Nurettin Gürgür, Eski Milletvekili ve Bürokrat Mehmet Necati Çetinkaya, Eski Vali Saffet Arıkan Bedük, ATO Yönetim Kurulu ve çok sayıda Meclis Üyesi katıldı.

İftarın ardından bir konuşma yapan ATO Başkanı Baran, dünyanın son birkaç yıldır olağanüstü bir süreçten geçtiğini belirterek pandeminin ekonomide dengeleri bozan etkisi henüz sona ermeden, Rusya-Ukrayna savaşının etkilerinin ortaya çıktığını söyledi. Bu gelişmelerin dünya ülkelerini olumsuz yönde etkilediğini kaydeden Baran, Rusya-Ukrayna savaşı konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iki ülke ile ilişkileri başarıyla sürdürdüğünü ve savaşın kısa sürede sona ermesi için de başarılı bir diplomasi yürüttüğünü ifade etti.

-"DÜNYA KAN AĞLARKEN İHRACATTA REKORLAR KIRDIK"-

Türkiye'nin zor ve sorunlu bir coğrafyada bulunduğuna dikkat çeken Baran, iş dünyasının tüm zorluklara rağmen ekonomik cepheyi güçlendirmek için birlik ve beraberlik içinde çalıştığını dile getirdi. Baran, "İşte 225 milyar dolarlık ihracat rakamı da bu başarıyı gösteriyor. Bütün dünyanın kan ağladığı bir dönemde biz ihracatta rekorlar kırdık. Türk insanı, Türk müteşebbisi, Türk reel sektörü olarak bu sıkıntıların üstesinden gelerek, tarih yazıyoruz. İnşallah yazmaya da devam edeceğiz. Yeter ki bugünkü birlik ve beraberliğimiz eksik olmasın." dedi.

"TÜRKİYE SIKINTILARDAN GÜÇLENEREK ÇIKACAK"

Baran, dünya ekonomisindeki gelişmelere paralel olarak Türkiye ekonomisinde de dönemsel sıkıntıların yaşadığını belirterek, "Bugüne kadar yaşadığımız tüm sorunlarda hepsinin üstesinden gelerek tarih yazdık, yazmaya da devam edeceğiz. Biz milletimize de devletimize de hükümetimize de güveniyoruz. İnşallah güzel günler yakında. Türkiye  yaşanan sıkıntılardan daha da güçlenerek çıkacaktır. İhracatta rekorlar kırmaya devam edeceğiz. Bulunduğumuz coğrafyanın tedarik merkezi olacağız. Tüm bunları birlik ve beraberlik içerisinde başaracağız" diye konuştu.

İsrail'in her yıl Ramazan ayında gerçekleştirdiği saldırıları sistematik hale getirdiğini ve bu yıl da Mescid-i Aksa'da Filistinlilere saldırdığını hatırlatan Baran, saldırıyı kınadı ve İsrail'in saldırılarına uluslararası teşkilatların sessiz kalmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

TBMM Eski Başkanı Cemil Çiçek de iftar sonrası yaptığı konuşmada Ramazan'ın Türk tarih, kültür, devlet ve toplum hayatında önemli bir yeri olduğunu belirterek, "Bizim bu coğrafyada kurduğumuz medeniyet bir Ramazan medeniyetidir." diye konuştu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay, Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakanlık Müşaviri Naci Ağbal, Ankara Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Faik Yavuz, Eski Milletvekili, Siyasetçi ve Bürokrat Mehmet Necati Çetinkaya, Eski Vali Saffet Arıkan Bedük ve ATO Meclis Eski Başkanı Nurettin Gürgür de iftar sonrasında kısa birer konuşma yaptı.

ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, Ankara Ticaret Odası Meclis Üyeleri adına, ATO'nun kadın Meclis üyesi Belgin Sağdıç da Ankara Ticaret Odası'nın kadın üyeleri adına duygularını paylaştı.

İftara katılan misafirlere, üzerinde Ankara'nın değerlerinin resmedildiği özel tasarım bir kupa hediye edildi.