Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO MESLEKLERE "STANDART" KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR

"KALİTE YÖNETİCİSİ" VE "KALİTE SİSTEM DANIŞMANI" MESLEKLERİ İÇİN ULUSAL MESLEK STANDARDI ÇALIŞMALARI HAZIRLIK ÇALIŞTAYI İLE BAŞLADI.

ATO BAŞKANI BARAN: "İŞLETMELERİMİZ KALİTE İLE FARK OLUŞTURMAK ZORUNDA"

2 Haziran 2022-Geleneksel yollarla bilgileri aktarılan mesleklere standart kazandırma çalışmalara yürüten ve bugüne kadar Aktar'dan Satın Alma Yöneticisine kadar 15 ayrı mesleğe, Mesleki Yeterlilik Kurumu nezdinde "Ulusal Meslek Standardı" kazandıran Ankara Ticaret Odası (ATO), "Kalite Yöneticisi" ve "Kalite Sistem Danışmanı" meslekleri için harekete geçti. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, "Tüm işletmelerimiz kalite ile fark oluşturmak zorunda. Bunun için de "kalite yöneticisi" ve "kalite sistem danışmanı" meslekleri çok önemli" dedi.

ATO 65 No'lu Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitesi'nin çalışması ve ATO İDEA'nın organizasyonuyla Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile Ağustos ayında imzalanan İş Birliği Protokolü kapsamında "Kalite Yöneticisi ve Kalite Sistem Danışmanı Ulusal Meslek Standardı Hazırlama Çalıştayı, Duatepe Hizmet Binası'nda yapıldı. Toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Baran, küreselleşmeyle birlikte rekabet koşullarının çetinleştiğini, e-ticaretin gelişmesiyle birlikte ülke sınırlarını aştığını belirterek, işletmelerin mal ve hizmetlerini daha kaliteli hale getirerek farklarını ortaya koymaları gerektiğini söyledi. Baran, "Küreselleşme ve e-ticaret rekabet koşullarını zorlaştırdı. Ürün ve hizmet sunum süreçlerinde rekabetçi iş modeli seviyeleri yükseldi. İşletmelerin daha iyi performans ortaya koyabilmeleri için kaynaklarını iyi değerlendirmeleri ve kaliteye önem vermeleri gerekiyor. Tüm işletmelerimiz kalite ile fark oluşturmak, kaliteyi ortaya koymak zorunda. Bunun için "kalite yöneticisi" ve "kalite sistem danışmanı" meslekleri çok önemli" dedi.

ATO'nun meslek standardı çalışmaları hakkında bilgi veren Baran, bu yönde yürüttükleri çalışmalarla Ankara ekonomisine katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Baran "160 bin üyemizin mesleki gelişimi ve ticaretinin önündeki engelleri kaldırmak için çalışıyoruz. Amacımız, ihtiyaç duyulan tüm sektörlerde mesleklere standart kazandırmak ve istihdamı artırmak" diye konuştu.

"Kalite Yöneticisi" ve "Kalite Sistem Danışmanı" görevlerine ilişkin tanımlamaların ele aldığı Çalıştay'a ATO 65 No'lu Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı, Meclis Üyesi Hüseyin Özer, Komite Başkan Yardımcısı Savaş Gökhan Namal ve Komite Üyesi Mustafa Cihan ile ATO İdea Genel Müdürü Gaye Yardımcı katıldı.