Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN, OSTİM EXPO' 22 SANAL FUARI AÇILIŞINA KATILDI

BARAN: "OSTİM'İN DÜNYAYA AÇILAN MARKALARI VAR."

 

14 Haziran 2022- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, airbus parçalarından, medikal cihazlara, raylı sistemlerden, iş makinelerine kadar geniş bir konseptte üretimin gerçekleştirildiği OSTİM'in hem Ankara hem de Türkiye için önemli bir organize sanayi bölgesi olduğunu belirterek, "OSTİM'de üretilen ürünler 140 ülkeye ihraç ediliyor. Yıllık ihracatı 3 milyar doların üzerinde. Dünyaya açılan markaları var." dedi.

ATO Başkanı Baran, Türkiye'de bir organize sanayi bölgesi (OSB) tarafından ilk kez düzenlenen ve 17 ana sektörde faaliyet gösteren 300'den fazla firmanın ürün ve kabiliyetlerinin tanıtılacağı OSTİM EXPO' 22 Sanal Fuarı'nın çevrimiçi olarak gerçekleşen açılışında konuştu. Fuar'ın üretim ve ihracatı artırmaya katkı sağlaması temennisinde bulunan Baran, dünyanın tedarikçisi Çin'in, iki yıllık pandemi sürecinde dünyanın dengelerini yerinden oynattığını belirterek, tedarik zincirlerinin bozulduğunu ve ticaretteki dengelerin değiştiğini söyledi. Türkiye'nin bu süreci, pazarlarını genişleterek ve ihracatını artırarak geçirdiğini ifade eden Baran, "Bunda hükümetimizin sunduğu desteklerin yanı sıra dinamik üretim yapısının rolü çok büyük oldu" dedi.

-"İLERİ TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ ÜRETİLİP İHRAÇ EDİLİYOR"-

OSTİM'in önemli tedarik merkezlerinden biri olduğunu kaydeden Baran, "OSTİM'de 50 yılı aşkın bir zamandır Ankara için, Türkiye için, dünya için üretim yapılıyor. Türkiye'nin ihracatında kilogram başına değer ortalama 1,5 dolar düzeyinde. OSTİM'in ihracatta kilogram fiyatı 20 ile 30 dolar arasında. Çünkü ileri teknoloji ürünleri üretilip ihraç ediliyor." dedi.

Son yıllarda teknolojideki gelişim hızının birçok sektörde değişime neden olduğunu ve pandeminin bu süreci hızlandırdığını belirten Baran, pandeminin getirdiği değişimin sonucu olarak hayatı yeni düzen içinde yürütme çabasının toplantıları ve organizasyonları sanal ortama taşıdığını söyledi. Baran, "Türkiye'nin en önemli Organize Sanayi Bölgelerinden OSTİM tarafından gerçekleştirilen bu fuar, dünyadaki değişime hızla adapte olduğumuzun en güzel göstergesi. Bu değişimi e-ticaret alanında da görüyoruz. Ticaretin içinde e-ticaretin payı artarken, ihracatta bile artık e-ticaretten bahsediyoruz. Yeter ki talep gören üretimler yapalım ve kesintisiz devam ettirebilelim." dedi.

 

Fuarın açılışında, Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, İhracat Genel Müdür Yardımcısı V. Erbülent Kurşun ile OSTİM Sanayici ve İşinsanları Derneği (OSİAD) Başkanı aynı zamanda ATO Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Ekinci de birer konuşma yaptı.

 

OSTİM EXPO'22 Sanal Fuarı, 19 Haziran'a kadar "www.expoostim.com" adresinden ziyaret edilebilecek.