100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN, "5. SAVUNMA VE HAVACILIKTA ENDÜSTRİYEL İŞ BİRLİĞİ GÜNLERİ"NE KATILDI

BARAN: "SAVUNMA VE HAVACILIK SEKTÖRÜ ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR"

 

12 EKİM 2022- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, savunma sanayinin son 20 yılda büyük gelişme kaydettiğini ve yerlilik oranının yüzde 20'lerden yüzde 80'lere ulaştığını belirterek "Sektör geldiğimiz nokta itibariyle altın çağını yaşıyor" dedi.

 

ATO Başkanı Gürsel Baran, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Ticaret Bakanlığı destekleriyle OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) tarafından düzenlenen "5. Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri (ICDDA)" ne katıldı.

 

ATO Congresium'da gerçekleşen etkinliğin açılışında konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, savunma sanayi alanında son 20 yılda önemli gelişmeler yaşandığını belirterek, Türkiye'nin kendi uydu, insansız hava aracı, eğitim uçağı, helikopter, piyade tüfeği, muharebe gemisi, zırhlı araç, füze ve roket sistemlerini üretir duruma geldiğini söyledi. Sektörde hâlihazırda 60 milyar dolarlık hacme sahip 800'ün üzerinde proje çalışmalarının devam etmesinden memnuniyet duyduklarını ifade eden Baran, "Son 20 yılda yapılanlara bakıldığında ortada çok büyük bir başarı olduğunu görüyoruz. Savunma sanayimiz yüzde 20'lerdeki yerlilik ve millilik oranını yüzde 80'lere getirmiş durumda. Sektör geldiğimiz nokta itibariyle altın çağını yaşıyor" dedi.

 

Savunma ve havacılık sektörünün bir ülkenin ekonomisi, siyaseti ve gelişmişliğiyle yakından ilişkili bir alan olduğunu belirten Baran, coğrafya itibariyle savunma ve havacılık sanayinin Türkiye için olmazsa olmazlardan biri olduğunu söyledi.

 

-"DÜNYADA SÖZ SAHİBİ OLAN ÜLKELERDEN BİRİ KONUMUNDAYIZ"-

 

Savunma sanayi ürünlerinin ihraç edildiği ülke sayısının 170'i, ihraç edilen ürün çeşidinin ise 230'u aştığını belirten Baran, 2021 yılındaki 3 milyar 224 milyon dolarlık ihracat rakamının bu yıl 4 milyar doları aşmasının beklendiğini söyledi. Baran, "İhracat rakamlarımız çok iyi bir seviyeye geldi. Pandemi bölgedeki tedarikçi olma sürecimizi hızlandırdı. Ülke genelinde ihracatımızın kilogram değeri 1,5 dolara yakınken savunma ve havacılıkta 70 doları aşıyor. Ülkemizde savunma alanında 300'e yakın KOBİ faaliyet gösteriyor. Sektörde mühendisinden, teknisyenine, operatörden işçisine yaklaşık 45 bin kişi istihdam ediliyor. Dünyada söz sahibi olan ülkelerden biri konumundayız. Bunun giderek daha da iyileşeceğini daha ileri konumda olacağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.

 

Askeri ve sivil, savunma, havacılık ve uzay alanlarında faaliyet gösteren ana sanayi ve KOBİ firmalarına, yeni pazarlar bulmak, iş fırsatlarını yakalamak ve ortaklıklar kurmak amacıyla düzenlenen "5. Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri (ICDDA)"nin açılışında TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Ahmet Aydın, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Serdar Demirel, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mithat Ertuğ da konuşma gerçekleştirdi. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabiî Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız da etkinliğin açılışına bir video mesaj gönderdi.