Görüşlerinizi
Paylaşın
"BASINDA VE USTALARIN OBJEKTİFİNDEN AŞIK VEYSEL" KİTABI TANITILDI

UNESCO TARAFINDAN 2023 ANMA YIL DÖNÜMLERİ ARASINA ALINAN, ÂŞIK VEYSEL'İN VEFATININ 50'NCİ YIL DÖNÜMÜ DOLAYISIYLA TÜRKÇE VE İNGİLİZCE OLARAK BASIMI GERÇEKLEŞEN "BASINDA VE USTALARIN OBJEKTİFİNDEN ÂŞIK VEYSEL" KİTABININ TANITIM TOPLANTISI ATO EV SAHİPLİĞİNDE YAPILDI.

BARAN: "ÂŞIK VEYSEL'İN GELECEK NESİLLER TARAFINDAN HAKKIYLA TANINMASINA KATKIDA BULUNMA ONURUNU PAYLAŞIYORUZ"

15 EKİM 2022-ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, âşıklık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel'in Anadolu'da yetişen bir ozan olarak yaşam felsefesi, insanlığı, dünyayı okuyuşu ve bunları sade dille ifade ettiği şiirleriyle tüm ülke tarafından sevilip, benimsendiğini belirterek, "ATO olarak milletin bağrında yaşayan gönül adamı Âşık Veysel'in gelecek nesiller tarafından hakkıyla tanınması ve bilinmesine katkıda bulunma onurunu paylaşıyoruz" dedi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'nun 2023 anma yıl dönümleri arasına aldığı Aşık Veysel'in vefatının 50'nci yıl dönümü dolayısıyla "Basında ve Ustaların Objektifinden Aşık Veysel" kitabının tanıtım toplantısı ATO Fuaye Alanı'nda yapıldı. Aşık Veysel'in torunu Fotoğrafçı Nazender Süzer Gökçe ile Gazeteci Gürsel Gökçe'nin 12 yıllık çalışmalarıyla hazırlanan ve  Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından Türkçe ve Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından İngilizce olarak basımı gerçekleştiren kitabın tanıtım toplantısı ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantısıya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz konuşmacı olarak katıldı.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, âşıklık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel'in Anadolu'da yetişen bir ozan olarak yaşam felsefesi, insanlığı, dünyayı okuyuşu ve bunları sade dille ifade ettiği şiirleriyle tüm ülke tarafından sevilip, benimsendiğini belirterek, Veysel'in duru ve arı bir dille yansıttığı hoşgörü, vatanseverlik ve sevgi mesajlarının zamandan ve mekândan bağımsız evrensel değerler olarak topluma ışık tutmaya devam ettiğini söyledi. Baran, ATO olarak kitabın kamuoyuyla buluşmasına katkıda bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, "ATO olarak milletin bağrında yaşayan gönül adamı Aşık Veysel'in gelecek nesiller tarafından hakkıyla tanınması ve bilinmesine katkıda bulunma onurunu paylaşıyoruz" diye konuştu.

Âşık Veysel'in 'Her kim olursa bu sırra mazhar. Dünyaya bırakır ölmez bir eser. Gün gelir Veysel'i bağrına basar' sözleriyle Anadolu'yu özetlediğini hatırlatan Baran, "Binlerce yıl boyunca onlarca kültürü bağrında büyütmüş Anadolu'dan sevgi, doğruluk, hoşgörü ve barışın, Âşık Veysel, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli, Ahi Evran ve daha nicelerinin isimleriyle yükseliyor" dedi.

-"KADİM KÜLTÜRÜMÜZÜN DEĞERLERİNİ YARINLARA TAŞIYARAK DAHA GÜÇLÜ HALE GELECEĞİMİZE İNANIYORUZ"-

ATO olarak, ticari hayatın gelişimine ve ihracatı artırmaya yönelik çalışmalarını sosyal ve kültürel çalışmalarla destekleyerek üyelerinin, şehrin ve ülkenin gelişimine katkı sunmaya gayret gösterdiklerini kaydeden Baran, "Ufkumuz geleceğe dönük bir şekilde yeniliklere kucak açarken, kadim kültürümüzün değerlerini de yarınlara taşıyarak daha güçlü hale geleceğimize inanıyoruz. ATO olarak milletin bağrında yaşayan gönül adamı Âşık Veysel'in gelecek nesilleri tarafından hakkıyla tanınması ve bilinmesine katkıda bulunma onurunu paylaşıyoruz" dedi.

-YAVUZ: "ESER SAYESİNDE DÜNYA ÂŞIK VEYSEL'İ DAHA DA YAKINDAN TANIYACAK"-

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, serginin, devam eden "Başkent Kültür Yolu Festivali"yle aynı anda gerçekleşiyor olmasının güzel bir tesadüf olduğunu belirterek başladığı konuşmasında "Bakanlık olarak millet olarak sahip olduğumuz kadim kültürümüzü, eşsiz değerlerimizi anlatmak ve geleceğe aktarmak en önemli hedeflerimiz arasında. Biz Âşık Veysel'in türküleriyle, mısralarıyla büyüdük. Öylesine önemli bir değerimiz ki artık onu, onun felsefesini tüm dünya da sahiplenmeye başladı. Bu yıla özel büyük ozanı anlatan bir eser ortaya koymak gerekirdi. Onu da torunu Nazender Süzer Gökçe ve Gürsel Gökçe hazırlamışlar. 12 yıllık bir emeğin eseri olan bu kitap ozanımızı dünyaya anlatacak İngilizceye çevrilmiş tek eser olmasıyla da ayrıcalıklı" dedi.

"Basında ve Ustaların Objektifinden Âşık Veysel" adlı çalışmanın çok kıymetli bir eser olduğunu kaydeden Özkan, "Eser sayesinde dünya Âşık Veysel'i daha da yakından tanıyacak. Çünkü o, bu ülkenin kültürel mirasıdır" diye konuştu.

Ankara Ticaret Odası ve Ankara Sanayi Odası'nın kültür-sanat çalışmalarına her zaman destek olduğunu aktaran Özkan, kitabın 1.000 adet Türkçe baskısının ATO tarafından, 1.500 adet İngilizce baskısının ise ASO tarafından yapılıp dağıtılmasının yanı sıra, 4 ciltlik 500 sayfalık bir edisyonunun da görme engelliler için Braille alfabesiyle hazırlanıyor olmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

-ÖZDEBİR: "ERENLERİN HOŞGÖRÜSÜYLE BU DÜNYAYA BAKALIM"-

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de kâinatın var olmasının ve insanların yaratılmasının sebebinin muhabbet olduğunu belirterek, eğer muhabbet olmazsa insanların hırsı, egosu ve içlerinde sakladığı nefsin birlik ve beraberliği bozabileceğini anlattı. Türkiye'nin kritik bir coğrafyada olmasından dolayı sıkıntılı günler yaşadığına dikkati çeken Özdebir, "Dünya siyasetinin gereği olarak etrafımız ateş çemberi. Dolayısıyla birlik ve beraberliğimiz için çok daha titiz davranmalıyız. Erenlerin hoşgörüsüyle bu dünyaya bakabilirsek yanlışlardan sıyrılarak bu kritik günlerde ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu birlik ve beraberliğimizi pekiştirebiliriz" diye konuştu.

-OĞUZ: "ÂŞIK VEYSEL'İ ULUSLARARASI TOPLUMLA BULUŞTURMAK HİÇ ZOR OLMADI"-

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Aşık Veysel'in şiirlerinde gönül kıran, inciten, savaşı telkin eden bir dil yerine barışı öncüllemesinin UNESCO için önemli bir kriter olduğunu söyledi. Oğuz, "Onun bütün ifadeleri barışa, diyaloga, konuşmaya, haldaş olmaya özendirici ifadeler. Bu nedenle Aşık Veysel'i uluslararası toplumla buluşturmak hiç zor olmadı. Biz Aşık Veysel'i uluslararası toplumla buluşturalım dediğimizde Türkiye'nin yanı sıra Türkiye ile faaliyet gösteren pek çok ülke 'biz de varız' diyerek sürece katıldılar. Şiirinde 'Dünya beni hatırlasın' demesi yeterliydi aslında. Demek ki dostlar diye bahsettiğinin barışın, sevginin ve diyaloğun dostları olduğu anlaşılıyor. Dünyada iyilik ve güzellik için çalışanlar beni hatırlasın demek istemiş" ifadelerini kullandı.

-ÂŞIK VEYSEL İSMİ HER YERDE YAŞATILMAYA DEVAM EDİYOR-

Âşık Veysel Kültür Derneği Başkanı Mustafa Özarslan da yaptığı konuşmada derneğe olan katkıları için teşekkür ederek, hep birlikte yol yürümekten mutlu olduklarını ifade etti. Özarslan, yakın zamanda Aşık Veysel Kültür Derneği Kız Öğrenci Misafirhanesi'ni de açacaklarının bilgisini verdi.

-GÖKÇE: "KİTABI, BRAİLLE ALFABESİNE ÇEVİRİP GÖRME ENGELLİ KÜTÜPHANELERİNE ULAŞTIRMAK İSTİYORUZ"-

Âşık Veysel'in torunu Fotoğrafçı Nazender Süzer Gökçe, UNESCO'nun 2023 Anma Yıl Dönümleri kapsamında dünyanın dört bir yanında Âşık Veysel'in anılarak, türkülerinin söyleneceğini dile getirdi. Gökçe, "Sevgili dedem eşsiz öngörüsüyle unutulmayacağını hissetmiş olmalı ki 'Veysel Gider. Adı kalır. Dostlar beni hatırlasın' demiş şiirinde. Dostları onu unutmadı unutmayacak" diye konuştu.

Gazeteci eşi Gürsel Gökçe ile 12 yılda büyük özen ve titizlikle bu kitabı hazırladıklarını kaydeden Gökçe, Almanya'da yaşayan Beşinci Kuşak Türklerin Türkçe bilmediklerini belirterek, oradaki Türklere Âşık Veysel'i ve kültürünü anlatma amacıyla Almanca baskısını da yapmak istediklerini söyledi. Gökçe, "Dedemizin azmi ve başarısı onları heyecanlandırıyor. 'Biz de yapabiliriz, başarabiliriz' duygusuna yöneliyorlar, onları umutlandırıyor. Albümü Braille alfabesine çevirip görme engelli kütüphanelerine ulaştırmak, onlara hayat yolculuklarında rehber olmak istiyoruz. Ayrıca kitabı sesli kitap haline de getirerek yine görme engelli dostların onlara ulaşmasını istiyoruz. Gönül gözlerimizin güzelliklerinde buluşmak dileğiyle" dedi. 

Konuşmaların ardından sanatçılar Kamber Nar, Aysel Çiçek, İhsan Öztürk'ün dinleti programının ardından katılımcılar, Ara Güler, Fikret Otyam, Ozan Sağdıç, Ergun Çağatay ve Anadolu Ajansı arşivi fotoğraflarından oluşan Aşık Veysel sergisini gezdi.

Toplantıya, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Temel Aktay ve Halil İbrahim Yılmaz, ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş ile ATO Meclis ve Komite Üyeleri ile basın temsilcileri ve sanatçılar katıldı.