Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN, EYT'DE İŞVERENLERE KGF DESTEĞİNİN GÜNDEME GETİRİLMESİNDEN DOLAYI BAKAN BİLGİN'E TEŞEKKÜR ETTİ

ATO BAŞKANI BARAN "EYT'DE KIDEM TAZMİNATLARI İÇİN İŞVERENE UYGUN KOŞULLU VE UZUN VADELİ KREDİ DESTEĞİ ÖNEMLİ"

02 ARALIK 2022- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemenin küresel resesyon riskinin yaşandığı, enerji ve hammadde maliyetlerinin arttığı bir döneme denk geldiğini ve işverenlerin ödeyeceği kıdem tazminatlarının işletmelerin mali yapılarını olumsuz etkileyebileceğini belirterek, "İşverenlerin kıdem tazminatı yükünü kaldırabilmesi açısından Kredi Garanti Fonu desteğiyle uygun koşullu ve uzun vadeli kaynak sağlanması çok önemli bir destek olacaktır. Bu talebi Ankara Ticaret Odası olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Bilgin'e iletmiştik. Talebimizin dikkate alınarak reel sektörümüze finansman desteğinin gündeme getirilmesi çok kıymetli" dedi.

ATO Başkanı Baran, yazılı bir açıklama yaparak, kıdem tazminatı ödemeleri konusunda işverenlere KGF desteği sağlanmasına ilişkin çalışmaları değerlendirdi. Türkiye gündeminde yer alan EYT düzenlemesinin, küresel ekonomide resesyon riskinin yaşandığı bir dönemde gündeme geldiğini kaydeden Baran, "Küresel ekonomide resesyon riski yaşanırken, büyümede yavaşlama tahminleri yapılırken ve enflasyonla mücadele sürecinin etkileri devam ediyorken EYT düzenlemesinin yapılması işverenleri bir yandan nitelikli iş gücü kaybı diğer yandan da yüklü tazminat ödemeleriyle karşı karşıya bırakıyor" diye konuştu.

Kıdem tazminatı ödemeleri nedeniyle işletmelerin finansman yönünden sıkıntıya gireceğini kaydeden Baran, bu nedenle işletmelerin yeni yatırım ve yeni istihdamdan kaçınabileceklerini ifade etti. Baran, "İşverenlerimizin kıdem tazminatı yükünü kaldırabilmesi için Kredi Garanti Fonu desteğiyle uygun koşullu ve uzun vadeli kaynak sağlanacak olması çok önemli bir destek olacaktır. Bu konudaki talebimizi Ankara Ticaret Odası olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Bilgin'e iletmiştik. Talebimizin dikkate alınarak reel sektörümüze finansman desteğinin gündeme gelmesi çok kıymetli. Bu destek yatırım ve istihdamın devamı için de faydalı olacaktır" dedi.

Baran, nitelikli personelin yeniden istihdam edilmesinin söz konusu olacağını belirterek, sosyal güvenlik primlerinin düşürülmesinin de üretim ve ticaretin sekteye uğramadan devam etmesine katkıda bulunacağını ifade etti.