100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
ANKARA START-UP ZİRVESİ 2022 ATO EV SAHİPLİĞİNDE YAPILDI

ANKARA TİCARET ODASI İLE TOBB ANKARA GENÇ GİRİŞİMCİLER KURULU'NUN STRATEJİK PARTNERLİĞİNİ ÜSTLENDİĞİ, BU YIL 16'NCISI DÜZENLENEN "ANKARA START-UP ZİRVESİ"NE ATO BAŞKAN YARDIMCISI AKTAY İLE BİLKENT ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ AYDOĞAN KATILDI.

 

AKTAY: "GİRİŞİMCİLERİN ARTACAĞI BİR EKOSİSTEMİ OLUŞTURMAK, TÜM ENGELLERDEN ARINDIRMAK VE GELİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ"

 

11 Aralık 2022-  Ankara Ticaret Odası (ATO) ile TOBB Ankara Genç Girişimciler Kurulu'nun (TOBB GGK) stratejik partnerliğini üstlendiği, Bilkent Genç Girişimciler Kulübü tarafından bu yıl 16'ncısı düzenlenen "Ankara Start-Up Zirvesi 2022" ATO ev sahipliğinde yapıldı.

 

ATO Meclis Salonu'nda gerçekleşen ve Türkiye'nin ilk start-up yarışması olma özelliğini taşıyan, melek yatırımcılar ile yatırım gruplarını ve projeleri olan girişimcileri bir araya getiren "Ankara Start-Up Zirvesi 2022"nin açılış programına ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay ve Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kürşat Aydoğan ile TOBB Ankara Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Hakan Tarhan, TOBB GGK Yönetim Kurulu Üyeleri ile çok sayıda genç girişimci katıldı.

 

ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay yaptığı konuşmada gençleri iş kurmaya yönlendirmek gerektiğini ifade ederek "Girişimcilerin artacağı bir ekosistemi oluşturmak, tüm engellerden arındırmak ve geliştirmek zorundayız" dedi. Küresel sistemde ülkelerin ekonomik büyüme ve kalkınma oranlarının girişimcilikle paralel gelişme gösterdiğini kaydeden Aktay, yatırım, üretim ve ticaret ikliminin uygun olduğu ülkelerde  girişimci sayısının da artırdığını dile getirdi. Aktay, 208 üniversitede 8,2 milyon gencin eğitim gördüğü Türkiye gibi genç ve dinamik nüfusu olan ülkelerde özellikle üniversiteli gençlere girişimciliği sevdirerek, girişimci olma cesaretini aşılamak gerektiğini söyledi.

 

-REFAH SEVİYEMİZİN ARTMASI İÇİN GİRİŞİMCİ GENÇLERE İHTİYACIMIZ VAR-

 

KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri gibi girişimcileri geliştiren, destekleyen programların yanı sıra melek yatırımcılardan, sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelerdeki girişimcilik merkezlerinden, kuluçka merkezlerine kadar girişimcilere olanak sağlayan mecraların bulunduğunu kaydeden Aktay, "Yani girişimci olmak için ortam uygun. Ankara Start-Up Zirvesi'nin girişimcilik bilincinin oluşturulmasında önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum. Refah seviyemizin yükselmesi, istihdamın, üretimin ve ihracatın artması için tuttuğunu koparan girişimci insanlara ihtiyacımız var. Bu salonda bulunan girişimci kardeşlerimin ülkemizi daha gelişmiş bir ülke haline getireceklerine yürekten inanıyoruz. Genç girişimcilerimizin gücüne, enerjisine, cesaretine, azmine, ufkuna her zaman ihtiyacımız var. Bizi geleceğin Türkiye'sine taşıyacak olanların, bugünün genç girişimcileri olacağını biliyoruz" diye konuştu.

 

Açılış konuşmalarının ardından panel programına geçildi. Pixery Takım Lideri Mehmet Sadık Akyol "İçerik Üreticileri İçin Mobil Uygulama Geliştirme", TOBB Ankara Genç Girişimciler Kurulu Başkanı aynı zamanda Datamind Yönetici Ortağı Hakan Tarhan "Genç Girişimciler için STK'ların Önemi" ve Moka Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Bora Gülşeni "Girişimler İçin Ödeme Sistemleri" başlıklı oturumda konuşurken; Teknoloji ve girişimcilik yazarı Timur Sırt'ın moderatörlüğündeki "Enerji-Mobilite" başlıklı oturumda G20 WBAF Senatörü Kamil Güçlü, ESARJ Kurucu Ortağı Cem Bahar, HOP Kurucu Ortağı Yiğit Kipman, Melek yatırımcı Cenk Serdar moderatörlüğündeki "Pandemi Sonrası Ekonomisinde Sürdürülebilir Ekosistem" başlıklı oturumda ise Galata Business Angels Melek Yatırımcı Ömer Akarca, Sabancı ARF Direktörü Yeliz Erinçkan, Revo Capital Yatırımcı Deniz Aslandoğan konuşmacı olarak yer aldı.

 

-"GENÇ FİKİRLERE ÖDÜL"-

 

Türkiye'nin ilk start-up yarışması olma özelliğini de taşıyan Zirve'de farklı kategorilerde girişim fikirleri sunan yarışmacılar jüri tarafından değerlendirilerek ödüllendirildi. 133 başvurudan elenerek jüri önüne çıkan 20 girişim grubundan 10 gruba ödülleri verildi.

 

Zirveye, ATO Meclis Üyesi ve TOBB GGK Üyesi Selim Gökşin, Zirve koordinatörü Emre Nihat Erol, girişimciler, melek yatırımcılar, üniversite öğrencileri, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.