Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO "KREATİF ENDÜSTRİLERDE HİZMET İHRACATI" İÇİN AZERBAYCAN'DA

ATO BAŞKAN YARDIMCISI YILMAZ BAŞKANLIĞI'NDAKİ ATO HEYETİ, KOSGEB DESTEĞİYLE AZERBAYCAN'A KREATİF ENDÜSTRİLERDE HİZMET İHRACATI YAPMAK İÇİN ÇALIŞMA ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRDİ. 

ATO BAŞKAN YARDIMCISI YILMAZ: "İKİ DEVLETİN BİR MİLLETİ OLARAK ORTAK ÇALIŞMALARA İMZA ATMAK İSTİYORUZ"

YILMAZ BAŞKANLIĞI'NDAKİ ATO HEYETİ, AZERBAYCAN'IN ULUSAL LİDERİ HAYDAR ALİYEV VE AZERBAYCAN MİLLETVEKİLİ GANİRE PAŞAYEVA'NIN MEZARINI DA ZİYARET ETTİ.

4 Ekim 2023-Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara Ticaret Odası olarak Azerbaycan ile mevcut ticari alanların yanında kreatif sektörlerde de ticari ilişki geliştirmek istediklerini belirterek, "Türkiye ve Azerbaycan milletlerinin kardeş olduğunu söylüyorsak aramızdaki ticari ve yatırım ilişkilerini de güçlendirmemiz gerekiyor. İki devletin bir milleti olarak ortak çalışmalara imza atmak istiyoruz" dedi.

Ankara Ticaret Odası'nın Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteğiyle organize ettiği "Kreatif Endüstrilerde Hizmet İhracatı B2B Görüşmeleri" etkinliği açılış töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'ın teşrifi ile Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'de yapıldı.

Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Azerbaycan Girişimciler Konfederasyonu (ASK) Başkanı Memmed Musayev, ATO Başkan Vekili Halil İbrahim Yılmaz, KOSGEB Başkan Vekili Recep Kılınç, Azerbaycan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Ajansı (KOBİA) Başkan Yardımcısı Hikmet Memmedov, Azerbaycan Türkiye İş Adamları Birliği (ATİB) Başkanı Cemal Yangın'ın katıldığı törende, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Akça ve Yasin Özyolu ile Kreatif Endüstriler ve Markalaşma Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Berat Kuzu, Komisyon Üyeleri Hayati Özbek, Caner Vural, Kirami Yıldırım ve Efe Polat; Dış Ticaret Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Çetin Çataloğlu, Başkan Yardımcısı Mustafa Ayrancıoğlu, Komisyon Üyesi Fırat Aslanbaş; 13 No'lu Reklam ve Görsel İletişim Faaliyetleri Meslek Komitesi Başkanı Derya Filiz Dalga ve 59 No'lu Kültür ve Sanat Etkinlikleri Meslek Komitesi Başkanı Emrah Hacıoğlu; Meclis Üyeleri Mehmet Anıl Serin, Paşa Sarman ile Komite Üyeleri Serhat Karahüseyin, Ferhat Çınar ve İsa Doğmuş'tan oluşan ATO Heyeti ile iş insanları yer aldı.

ATO Başkan Yardımcısı Yılmaz, programın açılışında yaptığı konuşmada, Ankara Ticaret Odası olarak Azerbaycan ile mevcut ticari alanların yanı sıra kreatif sektörlerde de ticari ilişki geliştirmek istediklerini belirterek, "Türkiye ve Azerbaycan milletlerinin kardeş olduğunu söylüyorsak aramızdaki ticari ve yatırım ilişkilerini de güçlendirmemiz gerekiyor. Ankara Ticaret Odası heyeti olarak gerçekleştirdiğimiz bu ziyarette ekonomik ilişkilerimizi kreatif endüstriler sektörü de dahil ederek geliştirmek arzusundayız. İki devletin bir milleti olarak ortak çalışmalara imza atmak istiyoruz" dedi.

Kreatif endüstrilerin bir yandan kültürel gelişimin önemli bir unsurunu oluştururken diğer yandan ekonomik kalkınmaya ivme katan ve büyüyen bir sektör olduğuna dikkat çeken Yılmaz, "Yaratıcı endüstrilerin dünya çapında 2 trilyon dolara yaklaşan bir büyüklüğe ulaştığı belirtiliyor. Bu, 100 trilyon dolarlık küresel ekonomi için önemli bir rakam. Dünyanın en hızlı büyüyen sektörü olan yaratıcı endüstriler ülkemizde de ekonominin önemli bir parçası. Türkiye'de Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın yaklaşık yüzde 3,5'ini bu sektör oluşturuyor. Gayri Safi Yurt İçi Hasılamız 5,5 trilyon TL'ye ulaştığına göre yaklaşık 200 milyar liralık bir büyüklükten bahsedebiliriz. Sektör ayrıca sağladığı 1,2 milyon kişilik istihdamla Türkiye ekonomisinin büyümesine önemli katkıda bulunuyor" diye konuştu. Kreatif endüstriler alanında Azerbaycan'da önemli bir potansiyel bulunduğunu da dile getiren Yılmaz, "Türkiye ve Azerbaycan iş insanlarının ekonomik ve ticari ilişkilerini köklü geçmiş üzerine şekillendirmesi güçlü geleceğin işaretidir" dedi.

Ankara Ticaret Odası'nın yenilikçi sektörün farkında olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Ankara Ticaret Odası Kültürel Üreticiler ve Girişimcilik Kariyer Gelişim Projesi'ni kurdu ve dünya çapında KOSGEB desteğiyle bu etkileşimi artıracağız. İthal ikamesi olmayan bu alanda kültür ekonomisinde, inovasyonda müthiş bir katma değer oluşturacağımıza inanıyoruz. Yenilikçi sektörlerle ilgili komisyon oluşturduk ve girişimlerde bulunduk. Türkiye'nin kalkınması, genç iş gücümüz, yenilikçi sektörlerle beraber dünya ekonomisinde hak ettiği yeri alacaktır diyor ve bütün paydaşlara ilgisinden dolayı çok teşekkür ediyorum" dedi.

-İŞBİRLİKLERİ ORTAYA ÇIKACAK-

KOSGEB Başkan Vekili Recep Kılınç ise KOSGEB ve ATO işbirliğinde Türkiye'den iş insanlarını Azerbaycan'daki iş insanlarıyla buluşturmak için Azerbaycan'da bulunduklarını ifade etti. Kılınç, "KOSGEB olarak önce yenilikçi sektörlerle biz, Azerbaycan'a geldik. Fikir ve tasarım ağırlıklı bir sektör. Bu ziyaretimizde yenilikçi sektörlerde çok ciddi çalışmalar, işbirlikleri ortaya çıkacaktır. Bundan sonra da diğer sektörlerle ve sektördeki iş insanlarımızla Azerbaycan'da ve diğer ülkelerde olacağız. Çalışmaların başarılı olmasını umuyoruz. Azerbaycan ve Türkiye iş insanlarının ortaya çıkaracağı işbirlikleri ile güzel başarıların ortaya çıkmasını diliyoruz" diye konuştu

-İŞBİRLİKLERİNİN ARTACAĞINA İNANIYORUZ-

ATO Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Akça da, kardeş Azerbaycan'ın kurumları ve iş dünyası ile her türlü işbirliğinin umut verdiğini belirterek, "İki ülke arasındaki süregelen güçlü bağın etkisiyle, işbirliklerinin de her geçen gün artacağına inanıyoruz" dedi.

-HEDEF, KREATİF ENDÜSTRİLERDE HİZMET İHRACATI-

Sanayi ve Ticaret Bakanı Mehmet Fatih Kacır'ın açılış konuşması yaptığı programın yer aldığı ziyaret kapsamında, 16 farklı yenilikçi sektörde faaliyet gösteren Türk iş insanları, Azerbaycanlı meslektaşları ikili iş görüşmeleri (B2B) gerçekleştirecek. 6 Ekim'e kadar Bakü'de devam edecek B2B görüşmelerinde Türkiye ve Azerbaycan'dan 100'e yakın firma temsilcilerinin bir araya getirilmesi planlanıyor. Programda, ATO üyelerinin tasarım, film, animasyon, ses efekti, basılı iletişim araçları, tabela sistemleri, etkinlik ve stant teknolojilerinin ihracatı hedefleniyor.

ATO HEYETİ ALİYEV VE PAŞAYEVA'NIN MEZARINDA

ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz başkanlığındaki ATO Heyeti, Azerbaycan ziyaretleri kapsamında Azerbaycan'ın Ulusal Lideri Haydar Aliyev ile geçen hafta vefat eden Azerbaycan eski Milletvekili Ganire Paşayeva'nın Fahri Hiyabanı Mezarlığı'ndaki kabrini ziyaret ederek, ATO üyeleri adına çelenk bıraktı. Heyet, Ermenistan ordusunun 12 Temmuz 2020'de Tovuz ilindeki saldırılarında şehit olan Tümgeneral Polat Heşimov'un kabrini de ziyaret etti.

Paşayeva'nın kabrinin başındaki konuşmasına Azerbaycanlı şair Bahtiyar Vahapzade tarafından yazılan Azerbaycan-Türkiye şiiriyle başlayan Yılmaz, "Bu anlamlı dizenin tarif ettiği, Oğuz'un iki oğludur Azerbaycan-Türkiye. 105 yıl önce bin 130 şehit vererek, kardeşinin yardım çığlığını kilometrelerce uzaktan duyup, Kafkas İslam Ordusu ile Bakü'ye varan Nuri Paşa'nın, 'Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez' diyen Mehmet Emin Resulzade'nin, Karabağ Azerbaycan'ındır nidaları ile yükselen Türk yapımı İHA'ların ve 'iki devlet bir millet' sözünü tüm dünyaya ezberlettiren Haydar Aliyev'in inşa ettiği kardeşlik iklimidir bu kader birliği. Kabri başında bulunduğumuz Ganire Paşayeva da bu destanın anlatıcısı gibi, Karabağ başta olmak üzere ülkesinin her meselesini dert edinerek gönüllerimizde eşsiz bir yer edindi. Henüz 16 yaşında iken bağımsızlığın ağır bedeliyle yüzleşti, azatlığın şerefini tattı. Ulu önder Haydar Aliyev'in şehit kanıyla sulanan hürriyet hamurunu usta elleriyle nasıl yoğurduğuna, çağdaş Azerbaycan'a nasıl şekil verdiğine şahitlik etti" diye konuştu.

Türk milletinin cesur sesi, Azerbaycan'ın, Türkiye'nin ve bütün Türk dünyası için önemli bir isim olan Paşayeva'nın ömrünü Türk milletine adadığını söyleyen Yılmaz, "Gazeteci, aydın ve siyasetçi kimliğiyle Azerbaycan'ımızın tam bağımsızlığı, Türk dünyasının birliği ve Azerbaycan-Türkiye kardeşliğinin güçlenmesi uğruna ömrünü vakfetti. Tarih boyu hep var olmuş olan kahraman Türk kadınları gibi çağımızın Selcen Hatun'u, Banu Çiçek'i, Nene Hatun'u oldu. Türklüğü nerede anmak ve savunmak gerekiyorsa orada oldu, ülküsünü ve hayallerini tüm cihana haykırdı. Şahidiz ki nazarımızda ecdadına yaraşır bir ömür yaşadı, sonsuza dek öyle de hatırlanacak. Aziz Ganire Paşayeva, bil ki 85 milyon olarak seni gönüllerimizde ebedi istirahatgahına defnettik. Ruhun daima, Azerbaycan-Türkiye kardeşliğinin nişanesi olarak bizimle yaşayacak. Yüksek şahsiyetinin manevi huzurunda, sonsuz ihtiramla şahsiyetine rahmetler diliyorum. Bu vesileyle, Nuri Paşa'dan bu zamana, aziz ve mukaddes Azerbaycan toprakları için mücadele etmiş tüm kahramanlarımızı da yine minnetle yâd ediyoruz. Mekânları cennet, ruhları şad olsun. Karabağ bizimdir ve Türk'ün ebedi yurdu Anadolu gibi, sonsuza dek bizim kalacaktır"  dedi.

Yılmaz'ın kabir ziyaretine Bakü Büyükelçiliği Din Müşaviri İhsan Açık da eşlik etti.