Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'NUN, KREATİF ENDÜSTRİLERDE HİZMET İHRACATI İÇİN AZERBAYCAN'DA DÜZENLEDİĞİ ETKİNLİĞİN AÇILIŞINA SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI KACIR KATILDI

BAKAN KACIR: "ATO'NUN AZERBAYCAN ÇALIŞMALARINI KOSGEB ELİYLE DESTEKLİYORUZ"

 

3 Ekim 2023- Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteğiyle Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'de organize ettiği "Kreatif Endüstrilerde Hizmet İhracatı B2B Görüşmeleri" etkinliğinin açılış töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'ın teşrifiyle ATO Başkan Vekili Halil İbrahim Yılmaz, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Akça ve Yasin Özyolu, ATO'nun Komite ve Komisyon başkan ve üyeleri ile sektör temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, ATO'nun kreatif endüstriler alanında Azerbaycan'da çalışmalar gerçekleştireceğini belirterek,  "Burada çok sayıda firma, kreatif endüstriler alanında çalışmakta olan Ankara merkezli firmalar, önümüzdeki günlerde muhataplarıyla görüşmeler gerçekleştirecekler. Hem buralara daha fazla yatırım hem de buralarda daha fazla iş geliştirme imkânlarını nasıl ortaya çıkarabileceklerine dair çalışmalar yürütecekler. Biz KOSGEB eliyle Ankara Ticaret Odamızın yürüttüğü bu çalışmayı ve benzer çalışmaları destekliyoruz. Türkiye'nin hali hazırda 255 milyar dolara gelen ihracat hacminin önümüzdeki dönemde yükselebilmesi için bu adımları çok değerli görüyoruz" dedi.

 

Türk ve Azerbaycanlı iş insanlarının kuracağı bağlantıların ve gerçekleştireceği yatırımların, iki ülke arasındaki ilişkileri bugünkünden çok daha ileri noktalara taşıyacağına inandığının altını çizen Bakan Kacır: "Sizlerden bir beklentim var; asla Azerbaycan'ı bir ihracat ülkesi olarak görmeyin. Asla bu toprakları sadece ürünlerinizi ve hizmetlerinizi pazarlayacağınız, satacağınız bir pazar olarak görmeyin. Burası bizim 'iki devlet, tek millet' olarak gördüğümüz topraklardır. Biz burayı yabancı memleket olarak değerlendiremeyiz. Burada ne yapacaksak sadece kendimize yararlı olmak adına değil, Azerbaycan'a da fayda sağlamak adına yapıyor olmalıyız. Burada yatırımlar yapın, yeni ve köklü işbirlikleri ortaya çıkarın, buradaki firmalarla münasebetlerinizi geliştirin, burada istihdam oluşturun, buraları Türkiye'den asla farklı addetmeyin. Çünkü Azerbaycanlı kardeşlerimiz bizi böyle görüyor. Onlar bizi bir yabancı gibi görmüyor" diye konuştu

 

Dünyada eşi ve benzeri olmayan Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin daha da perçinlenmesi gerektiğini vurgulayan Kacır, "İnanıyorum ki; önümüzdeki dönemde gerek Azerbaycan'la gerek diğer Türk devletleri ile bugünkünden çok daha kuvvetli ilişkiler geliştirmiş olacağız. Bütün dünya bizi seyrediyor. Bazısı kıskançlıkla gıptayla, bazısı da hasetle izliyor. Nihayetinde attığımız her adım, dünyanın farklı yerlerinde yankılanıyor. Sizlerin gerçekleştireceği işbirliklerini Bakanlığımızın tüm birimleriyle en güçlü şekilde desteklemeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. Kacır, Türkiye'nin son dönemde sanayi ve teknolojide yakaladığı ivmeye ve bunun ihracata olan katkısına da vurgu yaptı.