Görüşlerinizi
Paylaşın
ARABULUCULUK SÜRECİNDE KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI, ATO'DA KONUŞULDU

ANKARA TİCARET ODASI'NIN, KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KURUMU VE ANKARA 2 NO'LU BARO İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ "ARABULUCULUK SÜRECİNDE KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI" TOPLANTISI ATO MECLİS SALONU'NDA YAPILDI.

BARAN: "ARABULUCULUK MEVZUATI İLE KVKK HÜKÜMLERİNİN BİRLİKTE GÖZETİLMESİ GEREKİYOR"

22 Kasım 2023-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, arabuluculuk süreçlerinin her aşamasında gizliliğin esas olduğunu belirterek, "Gerek sürecin gerekse tarafların kişisel verilerinin gizliliğinin tam anlamda sağlanabilmesi için Arabuluculuk mevzuatı ile Kişisel Verileri Koruma Kanunu'nun ilgili hükümlerinin birlikte gözetilmesi gerekiyor" dedi.

Ankara Ticaret Odası'nın, Kişisel Verileri Koruma Kurumu ve Ankara 2 No'lu Baro ile birlikte gerçekleştirdiği "Arabuluculuk Sürecinde Kişisel Verilerin Korunması" toplantısı ATO Meclis Salonu'nda yapıldı. Açılış konuşmalarını ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ile Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar ve Ankara 2 No'lu Baro Başkanı Av. Sabri Hafif'in yaptığı toplantıda, "kişisel verilerin korunması", "veri sorumluluğu" ve "arabuluculuk" ana başlıklarını kapsayan iki ayrı oturumda katılımcılara bilgi verildi.

ATO Başkanı Gürsel Baran yaptığı konuşmada, arabuluculuğun dava şartı olarak 2013 yılından beri kullanıldığını belirterek; 2013'ten bu yana arabulucuya giden 4 milyon 667 bin 454 dosyanın, 3 milyon 37 bin 865'inin anlaşmayla sonuçlanmasının önemli olduğunu söyledi. Baran, "Bu kadar fazla başvurulan bir yöntemde süreçlerin her aşamasında gizlilik esas olur. Arabuluculuk sürecinde tarafların isim, adres, mali durumu gibi konular gündeme geliyor. Kişisel veri kabul edilen bu bilgilerin arabulucu tarafından korunması gerekir. Dolayısıyla gerek sürecin gerekse tarafların kişisel verilerinin gizliliğinin tam anlamda sağlanabilmesi için Arabuluculuk Mevzuatı ile Kişisel Verileri Koruma Kanunu'nun ilgili hükümlerinin birlikte gözetilmesi gerekiyor" dedi.

-ATO'DA ARABULUCULUK MERKEZİ -

Ankara Ticaret Odası olarak arabuluculuk konusunda yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi veren Baran, "Ankara Ticaret Odası olarak, üyelerimizin hukuki uyuşmazlıklarının çözüme kavuşturulmasını sağlamak amacıyla Ankara Ticaret Odası Arabuluculuk ve Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Merkezi'ni kurduk. Üst kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde kurulan TOBB Uyum Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi ile işbirliği protokolü imzalayarak, iki kuruluşun aynı merkezden hizmet vermesine imkân sağladık. Bu sistemde, bağımsız ve tarafsız arabulucu; aralarında uyuşmazlık olan tarafları bir araya getirerek kendilerinin çözüm bulmalarına yardım ediyor, çözüm önerisi getirerek anlaşma sağlamaya çalışıyor" dedi.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir de yaptığı konuşmada, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun kapsamı hakkında bilgi verdi.

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar ise bir çözüm yolu olarak arabuluculuğa başvuru oranlarının artmasından ve 1 Eylül'de yürürlüğe giren kira uyuşmazlıklarında arabuluculuk uygulamasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, "Arabuluculuğa olan ilgi rakamlarla da artmış durumdayken kişisel verilerin korunması konusunun gündeme taşınmış olması çok önemli" diye konuştu.  

Ankara 2 No'lu Baro Başkanı Avukat Sabri Hafif de tarafların gerekli tüm bilgilerine sahip olmanın süreci hızlandırdığını belirterek, "İşimizi yaparken tarafların birçok kişisel verilerine bağlı oluyoruz. Bunları öğreniyor, depoluyor, kaydediyor, kullanıyoruz. Tabii bunları bildiğimiz geleneksel yöntemlerle tutmak, saklamak ve paylaşmak artık kişisel verilerin korunmasıyla ilgili kanuna göre yapılıyor. Sır saklama yükümlülüğümüz anlamında kanun kapsamında yaptırımları var ve KVKK'ya göre de teknik şartları var. Bugün bu konularda eğitim alıp aydınlanacağız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından, "6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" ve "Arabulucuların 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamındaki Statüsü ve Bu Kapsamda Arabulucunun Yükümlülük ve Sorumlulukları" başlıklı oturumlarda konu detaylarıyla ele alınarak, katılımcıların soruları yanıtlandı.