Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN, ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN 109. YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI

BARAN: "ÇANAKKALE, ŞAHLANAN BİR MİLLETİN DİLDEN DİLE DOLAŞAN DESTANI, TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN ÖN SÖZÜDÜR"

 

"ÇANAKKALE'Yİ GEÇİLMEZ YAPAN RUH, BUGÜN YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM ÜZERİNDE YÜKSELEN EKONOMİDİR"

 

17 Mart 2024- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, "Tarihin en büyük ve en çetin savaşlarından birinin yaşandığı Çanakkale'de elde edilen zafer, bağımsızlık için şahlanan bir milletin dilden dile dolaşan destanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ön sözüdür" dedi.

 

ATO Başkanı Baran, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı. 1. Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri'nin denizden Çanakkale'yi geçerek, İstanbul'u işgal etmeyi planladığını kaydeden Baran, tarihten silinmek istenen bir milletin birlik ve beraberlik içinde verdiği mücadeleyle düşman güçlerini ne denizden ne de karadan geçirmediğini anlattı. Baran, "Buğday çorbası ve üzüm hoşafıyla karnını doyuran, yokluklar içinde mücadele veren bu milletin evlatları, en güçlü silahların dahi vatan aşkıyla savaşan, iman dolu yüreklere sahip bir orduyu yenemeyeceğini tüm cihana gösterdi" dedi.

 

-35 BİN ÖĞRENCİYE "ÇANAKKALE RUHU"-

 

Balkan Savaşları'nda alınan yenilgilerden sonra umutsuzluğa kapılan Türk milletinin, Çanakkale'de verdiği çetin mücadele ile kaderini ve dolayısıyla tarihini değiştirdiğini vurgulayan Baran, bu şanlı tarihi gençlerin, savaşın yaşandığı topraklarda görüp, öğrenmesi amacıyla yaklaşık 35 bin öğrenciyi Çanakkale'ye gönderdiklerini bildirdi. Baran, "Zaferin kazanıldığı toprakları ziyaret eden öğrencilerimize, milletimizin umudunu ve gücünü her türlü koşulda koruduğunu ve koruyacağını aktarmaya çalıştık" diye konuştu.

 

Baran, şunları söyledi:

 

"Çanakkale, tarihin akışını değiştiren, yokluklar içindeki bir milletin varoluş mücadelesidir. Bıyığı henüz terlememiş çocuklarını, saçlarını kınalayarak cepheye gönderen, esir yaşamaktansa ölmeyi yeğleyen bir milletin topyekûn direnişinin destanıdır. Bir hilal uğruna şehit verilen canlardır. Bağımsızlık için şahlanan bir milletin dilden dile dolaşan destanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin önsözüdür. Çanakkale bir bilinçtir. Çanakkale'yi geçilmez yapan ruh, bugün yerli ve milli üretim üzerinde yükselen ve kendine yeten ekonomidir. Çanakkale'de canları pahasına vatan toprağını çiğnetmeyen şehit ve gazilerin torunları olarak, bu aziz emanete sahip çıkarak, çalışıp üretmeye devam ederek, onlara layık olma gayretimizi sürdüreceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Çanakkale'de ve vatan savunmasında can veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum"