Görüşlerinizi
Paylaşın
BAŞKENT'İN COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERİ ATO'DA KONUŞULDU

BAŞKENT'İN COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜN POTANSİYELİNİN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI İÇİN ATO VE AKYURT BELEDİYESİ'NDEN ORTAK HAMLE

ATO BAŞKANI BARAN, AKYURT BELEDİYE BAŞKANI AYIK'IN DA KATILIMIYLA GERÇEKLEŞEN COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER BİLGİLENDİRME TOPLANTISI'NA KATILDI.

ATO BAŞKANI BARAN: "COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER, KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLERİN TAM MERKEZİNDE YER ALIYOR."

28 TEMMUZ 2021- Ankara Ticaret Odası'nın (ATO), coğrafi işaretli ürünleri Başkent ve ülke ekonomisine kazandırarak, ticaret ve ihracatın geliştirilmesine katkı sağlamaya yönelik çalışmaları devam ediyor.

Bu kapsamda Başkent'in coğrafi işaret tescilli ürünleri ile potansiyelinin ele alındığı "Coğrafi İşaretli Ürünler Bilgilendirme Toplantısı", Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık'ın katılımıyla ATO Duatepe Hizmet Binası'nda gerçekleşti.

Toplantının açılışında yaptığı konuşmaya Ankara Ticaret Odası'nın coğrafi işaretli ürünler konusundaki çalışmaları hakkında bilgi vererek başlayan ATO Başkanı Baran, "Güçlü olabilmenin yolu üretebilmekten ve ihraç edebilmekten geçiyor. O yüzden de katma değerli ürünlere ihtiyacımız var. Coğrafi işaretli ürünler, katma değerli ürünlerin tam merkezinde yer alıyor." diye konuştu.

Dünyada 200 milyar dolarlık, sayıları 10 bini bulan coğrafi işaret tescilli ürün bulunduğunu kaydeden Baran, Avrupa Birliği'nin coğrafi işaretli ürünler konusunda önemli mesafe kat ettiğini söyledi. Baran, 77 milyar avroluk bir pazara sahip olan Avrupa Birliği'nde bu gelirin büyük bölümünü İtalya ve Fransa'nın aldığını belirtti.

Coğrafi işaretli ürünlerin söz konusu ürünün bulunduğu bölgede turizmin gelişmesine de katkı sağladığını dile getiren Baran, Türkiye'nin coğrafi işaretli ürünler konusundaki potansiyeline dikkat çekerek "Dünyada coğrafi işaretlerden en fazla pay alacak ülkelerden birisi Türkiye." diye konuştu.

-AKYURT BELEDİYE BAŞKANI AYIK-

Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık ise toplantıda yaptığı konuşmada,  Akyurt'un sanayi, tarım ve hayvancılıkta gelişmiş bir bölge olduğunu belirterek, ilçenin kültürünün yaşatılarak, ekonomik ve turizm açısından potansiyele dönüşmesi için coğrafi işaretli ürünler konusunda çalışma başlattıklarını anlattı. Ayık, bugüne kadar 29 üründen 17'si için başvuru yaptıklarını söyledi.   

Toplantıya ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay, ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar, ATO Genel Sekreteri Gökhan Özdemir, Akyurt Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Sevgi Acar, Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat Artık ve Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ufuk Tansel Şireli de katıldı.